20 Nisan 2011

Göçmen Motorlar 4 - Datça

Şubat 2011 - Şimdiye kadar hiç bu kadar uzun bir tatile çıkmamıştım! Tatil kesintisiz devam ediyor sanıyorum sık sık. Beynin yarısı işe gidiyor, yapması gerekenleri düşünüyor, endişeleniyor, mantık kuruyor. Diğer yarısı ise tatilde.

Tatilci bilincin elinde güçlü kanıtlar var, alttaki yeni gezi fotoğrafları gibi. Aralıktan beri gezildiğinin kanıtları bunlar.


Bu kez rotada Datça vardı. Yıllardır Şubat'ta, badem ağaçlarının çiçek açma vakti gitmek istediğimiz özel bir coğrafya...
İlk gece yine Gökova - Akyaka'daki Filika otelde konakladık.
Datça yarımadasına uzanan yol eskisine göre oldukça genişletilmiş. Yine de epey virajı. Tepeleri aşıp tekrar ovaya indiğinizde bir adaya geldiğinizi hissediyorsunuz. 

Ovabükü'nün sakinliği yol telaşımızı alıyor. Cem Üçerler'e uğruyoruz. İstanbul'u terk edebilenlerden. Orada kendi yaptığı evinde huzuru bulmuş. Çiftçilikle ve balıkçılıkla uğraşıyor şimdilerde. Bize çok iyi ev sahipliği yaptı bu haftasonu. 

Villa Aşina özel bir otel Datça'da. Her ayrıntısıyla özenerek yapılmış. Akşam yemeği için az balık ve az meze rica etmiştik. Otelin sahibi Bülent beyin kendi elleriyle yaptığı yemeklerin lezzetini, çeşidin çokluğunu anlatmak zor. Tabakları koyacak yer bulamıyoruz masada. Buradaki sofraların akılda kalacak sözü belli oldu: "daha gelecek".

Cumartesi için verilen olumsuz hava tahminleri çuvallıyor. Değil yağmur, havada bulut yok. Badem çiçekleri için tam zamanında gelmişiz. Knidos, etraf yeşilken daha bir güzelmiş. İstanbul'da kar atıştırıyormuş. Cem abi, "denize girme olayını oradakilere söyleme, fena güceniyorlar dedi". Denedim, haklı çıktı:)

3 yorum:

tiryaki dedi ki...

Takipçinizim, sizin gezi yazılarınızı okudukça ve fotoğraflarınızı izledikçe motosiklete atlayıp yollara düşesim geliyor. Göçmen motorların hikayelerini imrenerek izlemeye devam diyorum.
Sevgiler
Murat Demirtaş

Hakan Erman dedi ki...

İçinizden yollara düşmek geliyorsa muradıma eriyorum demektir. Hele bir de içinizden geçeni yaparsanız tam olur:) Sevgiler.
Hakan

Bakici dedi ki...

Göçmen Motorların Enfes seyahatlerini izledikçe demir atımla hemen seyahat planları yapıyorum... büyük bir keyifle de takip ediyorum tşk.