21 Aralık 2010

Göçmen motorlar projesi - 1. Ayak

Kış aylarına yaklaşırken görünen manzara şu idi:  • Planlı motosiklet aktivitesi eksikliğinden rahatsızlık...
  • Artık orası burası merak edilemeyecek kadar gezilmiş yakın çevre...
  • Yeterince gezilememiş güney Ege bölgesi...

Bu manzaradan bir proje çıkarttık, adına da "Göçmen Motorlar" dedik.
İhtiyaçlar yanında, güneyde teknesini bırakan denizcilerden esinlendik. Özel hava yollarının yaptıkları kış indirimlerinden güç aldık!
18-19 Aralık 2010'da, 5 motor, 8 kişi motorları güneye indirdik ve orada bıraktık.
Bodrum ve Dalaman havaalanlarını kullanarak, Nisan'a kadar 6 kez daha bölgeye uçakla ulaşacak, gezecek ve yine uçakla döneceğiz. Bu geziler 2-3 veya 4'er gün sürecek ve pek iş zamanımızdan çalmayacak.
Datça'nın Şubat'ında, Menderes ovasında, Köyceğiz'da, Göçek'te, Gökova ve Hisarönü körfezlerinde lastik izlerimizi bırakmak istiyoruz. Sakız ve Rodos adalarına da göz kırpacağız.
Güneye göç ederken Büyük Menderes deltasından, Priene, Euromos ve Bafa gölünden geçirdik yolumuzu.


Göç böylece tamamlandı, göçmenlerin binicileri yalnız döndüler. Bir sonraki buluşma üç hafta sonra...

9 yorum:

Murat Solmaz dedi ki...

Eveeet... ilk göçümüzü yaptık :) biraz boynumuz büküldü motosikletlerimizi Bodrum'da bırakırken ama iyi bir fikre hizmet ediyordu bu durum :) şimdi 3 hafta sonrası buluşma ve güzel bir rota ile Dalanman'a ulaşmak için geri sayım başladı...
Teşekkürler bütün göçmenlere :)

Unknown dedi ki...

Hakan bey, bilmem hatırlayacakmısınız beni ama sizi, arkadaşlarınızla gezinizi ve kulubunuzu devamlı takip ediyorum.
İmrenerek okuyorum ve KISKANIYORUM.
Bence siz bu işe gönül vermiş ve bu işi en iyi yapanlardansınız. Ben ise yaz zamanlarında sadece günü birlik kısa ve tek gezi yapabildiğimden duygularımı ve içimde kopan fırtınaları kesinlikle ifade edemeyerek sanırım yaşlanacağım.
Kulup başkanınız Ahmet bey benim Bayramoğlundan komşum sorarsanız benden de selamlar.

Hakan Erman dedi ki...

Sevgili ati(?),

Gezmek için güçlü istek duyuyorsanız, şartlarınızı biraz esnetip bunu gerçekleştirebilirsiniz. Genelde engeller para, zaman ve aile üçgeninin içindedir. Az paraya gezilebilir. Az zamanda çok şey yapılabilir. Aile işi daha karmaşık olabilir ama daha mutlu olmanız için gerekenin bu olduğu bildirilebilir.

Genelde insanlar yapmayı istedikleri şeyleri önlerine alıp tasarlamakta takılıyorlar. Tasarı olmayınca da onlar hayata hükmedeceğine tersi oluyor.

Hayal edin, okuyun, esinlenin, haritalar edinin, inceleyin, tasarlayın, tarih belirleyin, etrafa bildirin ve gidin. Gidene kadar yapacaklarınız gitmek kadar zevkli olacak. Bir de dönünce paylaşırsanız...

Yaşlanmakta sorun yok da, içimizde fırtınalarla yaşarsak ihtiyarlarız diye korkarım.

Sevgiler.

Adsız dedi ki...

Yaşlanmakta sorun yok da, içimizde fırtınalarla yaşarsak ihtiyarlarız diye korkarım.


Hakan bey'in şu sözüne katılmamak elde değil. Yalnız, bazen gerçektende içinde bulunulan özellikle maddi imkanlar engel olabiliyor insana. Zira öyle bir zamanda ya da şartta oluyorsunuz ki bir motosiklet alacak imkanınız bile olmuyor. Bu durumda izleyip fırtınalarla yaşamak durumunda kalınıyor maalesef. Ne yazık ki hayat herkese eşit şartlarda sunmuyor kendisini.

Buna rağmen eldeki imkanlarla ne yapılabilirin peşinde koşmak da güzel...

Hakan Erman dedi ki...

Aşağıdaki bağlantıda mopedi ile çok uzun yollara çıkmış bir arkadaş var.

http://www.mopedtrip.com/index.html

Adsız dedi ki...

Bir tane de benim bloğumda var mopedle Avustralya'dan Londra'ya giden bir arkadaş. Ama demek istediğim, imkanlardan biri de bunu yapabilecek vakit imkanıdır. Hayatınızı çalışarak ve ne yazık ki kıt kanaat geçiriyorsanız bu vakti bulmak güç. Kendi adıma ben şu ana dek hep küçük cc'lerle pek çok gezi yaptım ve ileriye yönelik yine küçük cc ile büyük tur planlarım var ama bu planları bile yapamayacak durumda insanlar da var ne yazık ki ve bunun sebeplerine girersek iş uzar... Bizim gezebiliyor olmamıza kadar gelir dayanır iş...

Dediğim gibi herşeye rağmen ne yapabilirim'i kovalamak da bir şeydir. Ve 25 yıldır aynı R80'le seyahat eden kadın rider'ın cesareti ve azmindedir belki de olay...

Mopedçi arkadaşın linki:
http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=460631

Ve bahsettiğim kadın rider'ın linki:
http://www.cynthia.boxerman.co.uk/

Alp BaysallI dedi ki...

Hakan Bey,
Alacağınız olsun. Çatırt diye ortadan yardınız bizi. Hemen bir öz göçmen motorlar grubu oluşturup size rakip olacağız. :-) Şahane fikir, mükemmel uygulama.
Selamlar
Alp BAYSALLI

Serkan Sogut dedi ki...

Hakan selamlar bir ara tanışmıştık, sizle işte yapmıştık :) hatırlamıyor olabilirsiniz baya zaman oldu. Fakat bir sürü ortak arkadaşımız var.

Dediklerine katılıyorum para bu iş için kesinlikle engel değil. İnsan istedikten sonra bir şekilde yapıyor. Önemli olan istemek. Genelde zaman varken para olmaz, para varken zaman olmaz gibi bir ikilem vardır... Fakat yaptığınız bu iş ile zamanım yok diyenlere çok güzel bir cevap verdiğinizi düşünüyorum.

Daha önce bir sürü uzun yolculuklar yaptım fakat bu motoru gidip bırakma fikri hiç aklıma gelmemişti. Göçmen motorlar fikrinizi çok sevdim ve izniniz olursa çalıp uygulayacağım :D

Sevgiler.

Hakan Erman dedi ki...

Serkan merhaba. Göçmen Motorlar'ın isim tescili yoktur, isteyen yapar, mutlu oluruz. Sevgiler.