24 Mart 2009

Likya Yolu'nda Yürüdük

Fethiye'den Antalya'ya kadar, yaklaşık 500km'lik işaretli patikanın adı Likya Yolu.

Antik Likya kentlerini yürüyerek gezmek fikrinden yola çıkılarak yaklaşık 15 yıl önce ilk kez işaretlenmiş. Rotanın işaret rengi kırmızı-beyaz.

Çıralı-Olympos ziyaretlerimizde kısa bölümlerini yürümüştük ve daha fazlasını istemiştik. "Derdini söylemeyen derman bulamaz" derler, bu özlemimizden dostumuz Emre Odabaşı'ya bahsedince, onların bir planları olduğunu öğrendik. Takıldık peşlerine...

Perşembe akşam uçağı ile Dalaman'a, oradan minibüsle iki saatte Kaş'a geldik. Dokuz kişilik grubumuza Yeni Ufuklar Doğa Sporları Kulübü YUDOSK'dan Oğuz Baş bey rehberlik etti.

Üç gün boyunca sabahları 7:30'da buluştuk, minibüsümüz bizi rotanın belli bir bölümüne bıraktı, oradan başka bir noktaya kadar tüm gün yürüdük.

Simena - Boğazcık - Kaş - Çukurbağ rotalarını birbirine bağlamış olduk ve takriben 40km kadar patika yürüdük.

"Yürüdünüz, peki ne gördünüz?" sorusunun cevabının bir kısmı fotoğraflarda, çoğu ise kaydedilemeyecek hisler. Doğa içinde bedensel olarak iş yapmak en unuttuğumuz, farkında olmadan özlem duyduğumuz aktivite. Bacaklarımızla yol almaya ihtiyaç duyuyoruz ve bunu şehirde bastırıyoruz. Koşu bandında ter atmakla uzaktan yakından ilgisi yok bu aktivitenin. Bu farkı güncel kelimelerle anlatmak zor. En iyisi niyet edip denemek.

YUDOSK'un 23 Nisan'da Kastamonu bölgesindeki İstiklal Yolu yürüyüşüne de katılmak istiyoruz. İstiklal Yolu da Likya Yolu gibi işaretli bir patika. Kurtuluş Savaşı sırasında ikmal yolu olarak kullanılan İnebolu-Ankara istikametini izliyor.

Cephane ve malzeme dolu kağnıların Küre dağlarını aştıkları bölgeler buralar.

Likya Yolu gezimizin diğer fotoğraflarını burada görebilirsiniz.

Hiç yorum yok: