23 Şubat 2009

Kuryenin Eğitimlisi

Her gün motosiklet üzerinde ortalama 250 şehir kilometresi, her türlü hava durumu, devamlı zaman baskısı, trafikte görünmezlik, umursanmazlık... “Para kazanmak zor” diyenler bir de kurye olmayı deneyip algılarını netleştirebilirler.

Sabahın beşinden akşamın beşine kadar günde 100-150 noktada durmak bir yana, şehrin diğer yanına geçtiğimde yorgun düşen bendeniz, yakın zamana kadar kuryelerin çalışma şartlarını bilmiyordum. Öğrenmem için, kafamda ayrı yerlerde duran “kurye” ve “eğitim” kavramlarının bir araya gelmesi gerekiyormuş demek.

Doğan Grubu’nun, abonelere gazete dağıtımı için kurduğu şirket Refeks, yakın dönemde bir dağıtımcısının geçirdiği kötü kazadan sonra motosikletli elemanlarına eğitim verme ihtiyacı hissetmiş. Araştırma EMOK’u işaret etmiş.

EMOK eğitim grubu 8-12 kişilik gruplara yönelik, ADAC ve ARA sistemini takip eden bir eğitim sistemini uzun süredir uyguluyor. Ancak burada söz konusu olan tek gün ve katılımcı sayısı tam 44 kişiydi. Sağlanan eğitim sahası normal eğitimlere göre yeterli olmasına rağmen bu kez çok kalabalıktık.

Diğer soru işaretlerimiz daha derindi:
Şimdiye kadar seminerlerimize katılanlar, eğitimi isteyerek bize başvuran, bu işi hobi olarak yapan kimselerken, bu arkadaşlar yılda 60 bin şehir kilometresi yapıyor ve bundan para kazanıyorlardı. Diğer yanda bizler, koca motorlarımızla etrafta caka satan, başka dünyaların motorcularıydık! Ayrıca onların tek dinlenme günleri olan Pazar günlerini, müdürlerinin zoruyla gasp etmiştik! Heyecanlıydık ve doğrusu başarıdan çok emin değildik. Ancak mutlaka denemek gerekiyordu.

Ne güzel ki korkulan olmadı. Sanırım doğru bir yaklaşım yakaladık ve katılımcılarımızın kalplerini kazandık. Bu gerçekleşince de dinlediler, hem de çok dikkatli dinlediler. Bize ve söylediklerimize güvendiler. Milyon kilometreden sonra "iterek dönmeyi" ilk kez duydular ve güven duyup denediler.

Birisi, hız ve fren mesafesi arasındaki ilişkiyi kavradıktan sonra "az daha konuşsaydınız mesleği bırakacaktım" dedi. Demek ki bırakmayacak, iyi. Ama muhtemelen yoluna biraz daha değişik bakacak ki bizim amacımız buydu. En büyük farkındalığımız kuryelerin eğitim almaya açık olduklarını anlamamız oldu.

Organizasyonda görev yapan sevgili arkadaşlarım Armağan Albayrak, Şahin Şair, Ahmet Batur, Erem Yücel, Hakan Bekar ve Levent Fırat profesyonel bir anlayış ve amatör ruhla çalıştılar. EMOK artık profesyonel motorcu eğitiminde de deneyim sahibi.

1 yorum:

Tamer Icel dedi ki...

Bravo Doğan Grubuna, sizlere de teşekkürler.

Yaygınlaşmasını diliyorum.