19 Şubat 2009

"...Ama Motosiklet Çok Tehlikeli"

Yaptığımız gezilerden, gördüğümüz yerlerden bahsediyordum. Karşımdaki hanımın yüzüne önce bir imrenme sonra da bir sıkıntı ifadesi yerleşti. Başta coşkuma ortak olmaya hevesliyken şimdi kaşlarını çatmıştı. Konuşmamı kesmek zorunda hissettim kendimi. Kısa bir sessizlik geçirdik. Sonunda "ama motosiklet çok tehlikeli" deyiverdi. "Falanca Harley almıştı, sen kay mıcırda... geçen gün de gazetede okudum, caddede biri..." diye anlatmaya koyuldu. Anlattıkça yüzündeki gerginlik geçmeye başladı. Bu tür işlerin neden ona göre olmadığını bana, daha doğrusu kendine açıklayabilmişti sonunda. Ben ise marjinal ve tehlikeli işlerin adamı ilan edilmiştim. Denge sağlanmıştı.

Motosiklet hakkında duyulan hisler özenti ve korku arasında gidip gelir ya çoğunlukla, bu konuşma bunu açık saçık göstermişti.

Kabul edelim ki tehlikeli olan motosikletimiz değil biziz. Araçlarını bilinçsizce ve sorumsuzca kullananlar tehlikeyi kendileri yaratıyor. Suçu başkasında görmek en yaygın günah olsa gerek.

İtiraf edeyim, aldığım bir cihazın kullanma klavuzunu okumayı ben de hiç sevmem. Kurcalayarak bir şekilde işin içinden çıkarım diye düşünürüm. Deneme-yanılma yöntemi sayesinde çalıştıramadığım bir alet olmadı. Bu genellemeden motosikleti hariç tutmalıyım. Zira bu öğrenme sisteminin motosikletteki adı "deneme-yamulma"dır. Çok kötü bir öğretmen olan deneme-yamulma, sizi önce sınava sokacak sonra dersi verecektir. Tavsiye edilmez.

Halen neredeyse bir formalite olan sürücü belgesi edinmek motosiklete hakim olduğunuzun bir göstergesi değil. Motosiklete binmek için motosiklet eğitimi almalısınız. Malesef sürücü belgesi veren kuruluşlar bu eğitimi vermiyorlar veya verdikleri eğitim çok yetersiz. Kendinizi gerçekten geliştirebileceğiniz bazı motosiklet eğitimi kuruluşları şunlar:


BMW Rider Academy
EMOK Eğitim Programı
Honda Motosiklet Eğitim Merkezi
Rahmi Barutçu
OMM

İlk eğitiminizi aldınız, sürücü belge işi tamam ve artık motosiklet üzerinde çoğunlukla rahatsınız. İşte o nokta yolun sonu değil, başlangıcı. Dünya motosiklet şampiyonu bile olsanız gelişmek için önünüzde bir yol bulacaksınız.

Hemen asmayın suratınızı, motosiklette birşeyler öğrenmek çok zevklidir. Sizi her geçişinizde rahatsız eden o virajı kolayca döndüğünüzde ağızınız kulaklarınıza varır. En büyük ödülünüz de bu zevkli işi uzun süre yapabilmektir. Hem de sahip olduğunuz en muhteşem oyuncağınızı ve kendinizi ilk mıcırda kırmadan.

Zevkiniz çok ve kalıcı olsun...

Hiç yorum yok: